לייעוץ ופרטים נוספים

ההורה והילד בתוך ים המחקרים

שרית סויסה, היא מנהלת פדגוגית ברשת מעונות יובלים לגיל הרך.

לאחרונה התפרסם מחקר ישראלי חדש, ולפיו ילדים שלא שותים חלב יהיו נמוכים יותר, ולכן המסקנה המתבקשת שעל מנת לגדול ולהיות גבוהים, כדאי לשתות חלב. בפועל, מדובר בעוד מחקר, עוד המלצה חדשה, עוד "טרנד" שיבלבל את ההורים, ונדמה שכבר שכחנו איך מגדלים ילדים. לעיתים נראה שבישראל 2015 מחקרים מדעיים בנושא תזונת ילדים צומחים כמו פטריות אחרי הגשם. נותר רק לקוות שרחובות אשקלון לא יוצפו בחלב ...

ככלל, בשנים האחרונות צמחו מומחים רבים לשלבים השונים בגידול הילדים - יועצת שינה, הנקה, סופר נני ואחרים. יחד עם מאמרים ברשת, קבוצות הפייסבוק, מאמאזון והווטסאפ של הגן, רבים המקורות שמייעצים להורים כיצד לנהוג, מה לעשות, איך לחנך, ובמקרה הזה גם במה להאכיל את הילדים. הורים צעירים, לרוב בעלי כוונות טובות ורצון עז בטובת ילדיהם, הולכים שבי אחר העצות השונות והמנוגדות לעיתים, בייחוד כאשר הן מגובות במחקרים מדעיים.

הורים נוהים אחר כותרות הענק בעיתונות מבלי לדעת מיהם הגורמים העומדים מאחוריהן. בדומה לסיפור המוכר על אודות מחקר שמומן על ידי חברת הטיטולים ודיווח כי גמילה מחיתולים צריכה להיעשות בגיל מבוגר יחסית (2-3), בעוד הסבתות מספרות על ילדים שנגמלו מחיתולי בד כבר לפני גיל שנתיים. אז למי אמורים ההורים להקשיב? למחקר שקיבל חותמת מדעית  או לסבתא שגידלה עשרות ילדים?

בהתאם לכותרות העיתונים ולמחקר  התורן שהתפרסם באותו השבוע, אנחנו וכמותנו מוסדות חינוכיים רבים מתבקשים על ידי ההורים לפעול בהתאם להמלצות השוונת. שבוע אחד החלב מזיק ולמחרת הוא התנאי לכך שהילד היה שחקן כדורסל. בפועל, לא אנחנו אנשי החינוך , ולא ההורים יכולים לרדת לעומקו של מחקר, לעומקה של המלצה ולבחון בקור רוח מקצועי ומדוייק את מידת אמינותו והשלכתו על תפריט הילדים הנכון והמומלץ.

והלחץ הוא רב. דרישות ההורים להוסיף או להחסיר כוס חלב, להוסיף דגנים מלאים או להחסיר שימורי טונה, לקבל את המלצות מיטלס מאנדיי או להגיש בשר כל השבוע, מגיעות תדיר. העיתונות מכתיבה את הטנרד היומי, ואת המחיר עלולים בסופו של יום לשלם הילדים. מוסדות החינוך אשר יתכופפו לכיוון הרוח, ובהתאם לכותרות אולי ירויחו ברמה הפופוליסטית, עלולים לסכן את בריאות הילדים.

אנשי מקצוע יעזרו להורים

כאן נכנסים אנשי המקצוע. המוסדות החינוכיים חייבים להחזיק אנשי מקצוע שיהיו מעודכנים במחקרים השונים, אך חשוב מכך, מעודכנים בהנחיות הגורמיים הרשמיים ובראשם משרד הבריאות, ובהתאם לכך להתוות את התפריט המתאים. לא הכותרת האדומה בעיתון, אלא מי שידע לקרוא ולהבין את האותיות הקטנות הוא זה שנכון שיחליט מה יאכל הפעוט.

ועבור ההורים - נראה כי יותר מכל חשוב לבחור מוסד חינוכי שעליו אתם סומכים, מוסד חינוכי בעל אנשי מקצוע מוסמכים שידעו לקבל את ההחלטות הנכונות לנוכח המידע הרב וריבוי הדעות. כי בסופו של יום, מוסד חינוכי טוב צריך להעניק להורים שקט נפשי, ולילדים להעניק חינוך טוב, תזונה נכונה והרבה חום ואהבה. לא בהכרח חלב.

 

 

 

 

 

 

חדשות רשת יובלים