לייעוץ ופרטים נוספים

איך בוחרים מסגרת לפעוט

בחירת מסגרת לתינוק או לפעוט היא משימה לא קלה. אין ספק שכל הורה רוצה למצוא את הטוב ביותר עבור ילדיו אלא שהמבחר גדול והבחירה קשה ומבלבלת מאוד.

שישה טיפים לבחירת גן 

שרית סויסה, המנהלת הפדגוגית של רשת יובלים, חינוך לגיל הרך מציינת מספר פרמטרים החשובים בבחירת המסגרת המתאימה לפעוט:

1 . בטיחות וביטחון

נושא עיקרי וחשוב הוא נושא הבטיחות בגן. לא כל סלון או חצר יכולים להפוך להפעוטון בטיחותי. על ההורה לבדוק את בטיחות הגן - המבנה הציוד והמתקנים, כולל ציוד פנימי ונגיש לילדים וכן הציוד החיצוני ומתקני החצר: פינות חדות, התאמת גבהים, גדרות מפרידות ממדרגות, הפרדה הרמטית בין חללים, חדרי הצוות וחדרי פעילות בגן. יש לבדוק שהכלים והחומרים המסוכנים אינם בהישג ידם של הילדים אלא רק במקומות גבוהים וסגורים. חשוב לוודא שהגן סגור ונעול מפני אורחים זרים ושיש נהלים ברורים מי נכנס לגן ומי רשאי לאסוף את הילדים. כמו כן בייחוד בתקופה זו, חשוב לבדוק אם יש בגן מקום ממוגן לשעת חירום, האם יש נהלים ברורים והצוות יודע כיצד לנהוג בעת לחימה או אזעקה.

2. היגיינה וניקיון

במקום שבו פעוטות זוחלים על הרצפה יש חשיבות מוגברת לנושא הניקיון והחיטוי. תינוקות נוהגים להכניס חפצים וצעצועים לפיהם, לאכול מהרצפה, ובאופן עקרוני, להגיע לכל הפינות שאנחנו המבוגרים לא חושבים עליהן.לכן חשוב לוודא שהצוות מקפיד על סטנדרט גבוה של ניקיון וחיטוי של רצפת הגן, הצעצועים, הטקסטיל, השטיחים וכמובן כלי האוכל והבקבוקים. בסמוך לעמדת ההחתלה יש לוודא שקיימת עמדת חיטוי, וכמו בכל מסעדה טובה כדאי להציץ גם למטבח שבו מתבשל האוכל ולחשוב אם הייתם אוכלים במטבח כזה.

3. תזונה

לתזונה בגל הרך יש תפקיד מרכזי בהתפתחותו הפיזית והשכלית של הילד ועל כן חובה לבדוק בשבע עיניים מה כולל התפריט היומי. לתינוקות רכים יש לבדוק את התפריט מה סדר הטעימות הצפוי להם והאם הצוות מודע לסכנות האלרגיה שהתינוק עלול לפתח. עם גדילת הילד יש לוודא שהתפריט מאושר על ידי תזונאית וכולל את כל אבות המזון הנדרשים בגיל הרך. יש לתת עדיפות למקומות שבהם יש מטבח פעיל והמזון מבושל במקום. גם במקרה זה יש להעדיף מקומות המקפידים על סנדרטים של בישול בריא, מעדיפים אפייה ובישול על פני טיגון ופועלים למניעת השמנה בקרב ילדים. כך, במקום במבה, יקבלו הילדים תפוח.

4. צוות הגן

ראשית, חשוב לבדוק שיש מנהלת הנמצאת במקום באופן קבוע ומפקחת על פעילות בגן, על הצוות המטפל ועל הצוות המבשל. כמו כן יש לבדוק בקפידה מיהו הצוות המטפל באופן ישיר בילד. במקרים רבים, המנהלת מרשימה אולי כלפי חוץ אך מאחורי הקלעים יכול להתגלות צוות שאינו מיומן בטיפול בילדים, שאינו עובר הכשרות חינוכיות או עזרה ראשונה והוא זה שיהיה במגע ישיר עם הילד. יש לבדוק כי מדובר בצוות בעל ניסיון בילדים וללכת אחר תחושות הבטן - האם המטפלת שתטפל בילד היא דמות חינוכית, חיובית, נעימה לילדים ומקרינה חום ואהבה? האם הילדים נמשכים אליה ואוהבים את קרבתה? חשוב לוודא ששי בגן באופן קבוע מטפלות ללא תחלופה, באופן כללי בגן ובמערכת הפנימית של הצוות, כגון מטפלת בוקר ומטפלת אחרת לצהריים.

5. שעות פעילות, סדר יום ולוח חופשות

יש לברר מהן שעות הפעילות בגן וסדר הפעילויות במהלך השבוע ובערבי שבתות וחגים. יש לבדוק את לוח חופשות והאם הנתונים מתאימים להורה ולשעות עבודותו. לסדר היום בגן יש חשיבות - מהן שעות הארוחה והשינה? האם יש סדר יום קבוע או משתנה? יש גנים שנותנים ילד בחירה חופשית בסדר היום ובפעילויות ויש המעדיפים קביעות - ראו מה מתאים לאג'נדה החינכית שלכם.

6. הפעילויות וההפעלות בגן

יש חשיבות גדולה לכל הפעילויות בגן, שיתאימו לגיל הילד ויתרמו להתפתחותו השפתית, השכלית והחברתית. חשוב לבדוק מהן הפעילויות בגן מלבד האכילה והשינה - האם יש מפגש כל בוקר? האם יש זמן המוקדש למשחקים דידקטיים, למשחקי חברה ולמשחקי חצר? מהם הפעילויות הוחוגים הנוספים, כגון חי גן, ריתמיקה, פעילות במוזיקה וכושר? האם יש העשרה שפתית ולימודית המותאמת לילד? שימו לב כי לא הכמות קובעת אלא האיכות. לרוב עודף גירויים אינו תורם לילד אלא מגבילו. יש להעדיף פעוטונים המאפשרים לילד להחור ממגוון צעצועים בעלי מרקמים שונים הדורשיםמיומניות מגוונות.

המאמר פורסם במגזין הורים וילדים ב- 12.3.2015

 

חדשות רשת יובלים